ZGODOVINA DRUŠTVA KLASJE CERKNICA

Društvo Klasje Cerknica je bilo ustanovljeno dne 10. 2. 1995. Tega dne so se zbrale nekatere žene in dekleta iz krajev Cerknice, Loške doline in Blok na ustanovnem občnem zboru in sprejele sklep o imenu društva, ki se glasi: Društvo žena in deklet na podeželju Klasje, Cesta 4. maja 50, Cerknica.Članice društva Klasje so organizirale razna strokovna predavanja, se udeleževale kmečkih iger in organizirale izlete po turističnih kmetijah. Ko pa so se oblikovale nove občine tako Bloke, so se članice iz Blok odcepile od Klasja in ustanovile svoje društvo, nekaj let za tem so se osamosvojile tudi članice iz Loške doline. Sedaj smo v društvu v glavnem članice iz cerkniške občine.

Število članic se iz leta v leto spreminja, nas je pa vedno nekaj čez sto.

IN S ČIM SE UKVARJAMO?

Naša prednostna naloga je ohranjati tradicijo notranjskega podeželja, predvsem na področju kulinarike, pa tudi naših praznikov, navad in običajev. Organiziramo in pripravljamo razstave starih notranjskih jedi, gospodinjskih predmetov in starega kmečkega orodja. Pripravljamo delavnice peke kruha na tradicionalen način, peke potic, vseh vrst pletenic, piškotov in okrasnega peciva. Še naprej bomo imele delavnice okraševanja pirhov, kuhanje mila, izdelovanje božičnih figur in cvetličnih aranžmajev. Pripravljamo pa tudi delavnice peke in okraševanja tort in še kaj bi se našlo. Imamo strokovna predavanja o zdravi prehrani, organiziramo strokovne ekskurzije, ogled razstav in raznih prireditev in pripravljamo razstave tako v smislu Božičnih, kot Velikonočnih praznikov. Skrbimo pa tudi za zabavo in dobro voljo naših članic.