SLOVENSKI POZDRAV, GRENADIRMARŠ 2015

Slovenski pozdrav

Na pobudo TVS, smo članice Klasja sodelovale pri pripravi TV oddaje Slovenski pozdrav, v rubriki »Kuhamo domače«. Pevec skupine Akordi, Simon Šorc   je  pod mentorstvom pri  Ani Ivančič v Slivicah kuhal in pražil staro slovensko jed Grenadirmarš. Zamesil, razvaljal in razrezal je »bleke«, narezal in spražil je krompir na ocvirkih in maslu, dodal kuhane bleke, posolil in popopral in jed je bila gotova. Domača, okusna, kalorična in zdrava. Vse to je posnela snemalna ekipa TVS.

10.2. pa se nas je nekaj članic Klasja udeležilo snemanja te oddaje v Begunjah na Gorenjskem. Ekipa je pokušala sestavine in ugibala, kakšna jed je lahko iz teh sestavin. Na koncu sem obrazložilo za kakšno jed gre in njen izvor. To je jed iz Avstro ogrskih časov, ko so slovenski fantje služili vojaški  rok kot grenadirji-pešaki v Avstrijski vojski. Ta jed se je udomačila po vsej takratni dežele Kranjski in se na Notranjskem ohranila do današnjih dni.

Oddaja bo na TVS 27.2. ob 20ti uri, na prvem programu TV Slovenija pod naslovom Slovenski pozdrav

Tekst in fotografije: Ana Ivančič

Slivice 14.2.2015